Skip to content
Menu
Scientiaprofuturo.sk
Scientiaprofuturo.sk

Slovenskí vedci pracovali na vakcíne proti kliešťom

Posted on

Kliešte nie sú hmyz ako si mnohí myslia, patria totiž  k pavúkovcom. Majú dokonale vyvinuté zmysly. Človeka, či zviera vycítia na diaľku. Samice po nacicaní zväčšia svoju objem niekoľkonásobne.   Kliešte však neútočia iba v lete, no i v zimnom období. Pre človeka aj zviera môžu byť veľmi nebezpečné.

Klimatické zmeny spôsobili, že sa v poslednom období šíria rôzne nebezpečné patogény viazané na kliešte. Tie môžu spôsobiť vážne ochorenia u ľudí i zvierat, ako kliešťová encefalitída,  či borelióza. Nebezpečné patogény je potrebné rýchlo diagnostikovať v krvi nakazených ľudí a zvierat.

Keď sa kliešť prisaje na pokožku človeka, či zviera ani to ani to nepostrehneme. Dôvodom je, že vďaka látkam v slinných žľazách eliminujú všetky procesy, ktorými sa telo bráni pred parazitmi a vytvorí si priestor na cicanie.

Kliešť tak vírusy a baktérie, ktoré má v sebe posúva do tela človeka alebo zvieraťa. Vedci sa pokúsili identifikovať látky, ktoré kliešť využíva a pripraviť proti ním vakcínu.  Imunitný systém  by si po zaočkovaní mal poradiť sám.

Slovenskí vedci pracovali na vakcíne proti zákerným kliešťom. Jed Agentúra Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR pre štrukturálne fondy EÚ  (ASFEU)  schválila projekt na výskum, ktorý realizoval Ústav zoológie Slovenskej akadémie vied spolu s Virologickým ústavom SAV a Ústavom molekulárnej biológie SAV ešte v novembri 2010.  

Vo vybraných lokalitách  v okolí Bratislavy robili dve vegetačné sezóny robili prieskum zamorenia kliešťami. Kliešte testovali viacerými metódami na prítomnosť rôznych patogénov.  Na projekte pracoval ajLadislav Roller z Ústavu zoológie SAV.  Slovenskí výskumníci zhromaždili údaje pre databázu širokého spektra genotypov infekčných baktérií, z ktorých  pripravovali citlivé bio-čipy a detekčné DNA testy na rýchlu diagnózu patogénov. Vďaka unikátnym molekulárnym a imunologickým metódam spracovali postup pre vývoj vakcíny proti prenosu patogénov z kliešťov do krvi ľudí a zvierat.

Slovenské mozky v biovedách

Spoznajte známé slovenské vedce pôsobiaci v prírodných vedách.

Postupne chceme napísať o všetkých známych tvárach vedeckej medicínskej komunity.

Recent Posts

  • Na obezitu je jediný liek. Ľudia chudnúť nechcú
  • Pitvu si môžu skúsiť vo virtuálnom svete. Medici vyvinuli 3D aplikáciu
  • Do klinického výskumu investovalo 19 farmaceutických spoločností vyše 34 mil. eur
  • Dvojičky vymysleli náhradu za umelú pľúcnu ventiláciu
  • Slovenskí vedci pracovali na vakcíne proti kliešťom
©2023 Scientiaprofuturo.sk | Powered by WordPress and Superb Themes!